2011-05-17
Spektakl „Kartoteka” w hali magazynowej radomszczańskiego Famegu
Jan Peszek, Wrocławski Teatr Współczesny, industrialna przestrzeń i nowatorskie ujęcie dramatu. „Kartoteka” Tadeusza Różewicza pojawi się 14 czerwca w Radomsku - rodzinnym mieście dramaturga. Przedsięwzięcie realizują w partnerstwie Wrocławski Teatr Współczesny, Miasto Radomsko, Fameg Sp. z o.o. i Miejski Dom Kultury w Radomsku.
Inscenizacja „Kartoteki” w hali Famegu, to swego rodzaju powrót do źródeł. W Radomsku urodzili się Tadeusz i Stanisław Różewicz, tutaj chodzili do szkoły i tutaj zastała ich II wojna światowa.
Ciekawostką niech będzie fakt, że podczas okupacji Tadeusz Różewicz pracował w Famegu (dawne zakłady Thoneta). W archiwach firmy znajduje się nawet jego karta pracownicza.
Wystawienie „Kartoteki” w roku 90. urodzin dramaturga, w 130. rocznicę istnienia Famegu, w miejscu, gdzie znalazł zatrudnienie, będzie wydarzeniem symbolicznym i widowiskowym. Hala magazynowa, którą udostępnił Partner Wydarzenia – Fameg Sp. z o.o. - zostanie przystosowana do realizacji przedstawienia, a sztukę zaprezentuje Wrocławski Teatr Współczesny.
Ze względu na nietypowe, awangardowe podejście do dramatu, „Kartoteka” w reż. Michała Zadary wywołuje sensację, budzi powszechne zainteresowanie i prowokuje do dyskusji.
Prezentacja sztuki w radomszczańskim Famegu to nie tylko etap realizacji projektu Różewicz Rozrzucony, ale też Prolog do Różewicz Open Festiwal Radomsko 2011 - wydarzenia w całości poświęconego życiu i twórczości Braci Różewiczów.
Szczegóły: http://www.wteatrw.pl/1030.xml